Marcinkevičius
Sodybas puošiantys gėlynai: kokius augalus sodinti vėlyvą pavasarį?

sodinimasNe paslaptis, kad bene labiausiai atpažįstamos ankstyvosios pavasarinės gėlės yra tulpės, narcizai, krokai ir hiacintai. Kiek vėliau savo nuostabiai kvapniais žiedais mus apdovanoja ir tokie medžiai ir krūmai kaip lanksvos, alyvos bei magnolijos. Visgi, viskam savas laikas – kai vieni žiedai pradeda nykti, kiti pasiruošę laukia perimti estafetę lenktynėms į vasarą.

Europos tamsiąją medunešę bitę siūloma įrašyti į Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą

saugomuLietuvos raudonosios knygos komisija siūlo įrašyti Europos tamsiąją medunešę bitę (Apis mellifera mellifera) į Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą, kitaip vadinamą Lietuvos raudonąja knyga. Į šį sąrašą siūloma įrašyti tik gamtoje (uoksuose ar drevėse) gyvenančias šios bičių rūšies šeimas. Laikomų ir veisiamų nelaisvėje (aviliuose) Europos tamsiųjų medunešių bičių populiacijų dalis į jį nebūtų įtraukta.

Krantų dinamikos tyrimai: Baltijos jūros pakrančių situacija blogėja

pakranciuAplinkos apsaugos agentūros Hidrologinių tyrimų specialistų atlieka Baltijos jūros, Kuršių nerijos ir Kuršių marių krantų pokyčių monitoringą. Rezultatai rodo, kad bendra Baltijos jūros krantų situacija yra pablogėjusi.

Kasmet pavasario-rudens laikotarpiu Baltijos jūros žemyno jūrinėje pakrantėje, Kuršių nerijos jūrinėje pakrantėje ir Kuršių marių vakarinėje pakrantėje Aplinkos apsaugos agentūros Hidrologinių tyrimų specialistai vykdo krantų pokyčių monitoringą, kurio tikslas – įvertinti paplūdimių būklę, apsauginio paplūdimio kopagūbrio ir kranto pokyčius.

Skatinant žiedinę ekonomiką praplečiamos galimybės panaudoti gamybos liekanas

liekanasAplinkos ministerija kartu su Ekonomikos ir inovacijų ministerija parengė ir teikia derinti Medžiagų ar daiktų priskyrimo prie šalutinių produktų kriterijų nustatymo ir priskyrimo šalutiniams produktams tvarkos aprašą. Jame siūloma šalutiniams produktams priskirti visose ūkio šakose, ne tik apdirbamosios pramonės sektoriuje, kaip yra nustatyta šiuo metu, susidarančias gamybos liekanas taip dar plačiau atveriant vartus žiedinei ekonomikai.

Iškastiniu kietuoju kuru šildytis bus draudžiama didžiuosiuose miestuose ir kurortuose, išplėstos savivaldybių teisės imtis oro taršos mažinimo iniciatyvų

kietuojuSeimas priėmė Aplinkos apsaugos įstatymo, Aplinkos oro apsaugos įstatymo ir Administracinių nusižengimų kodekso pataisas, kurios padės spręsti lokalias taršos problemas gyvenamosiose vietovėse ir sustiprins savivaldybių galias įgyvendinant funkcijas aplinkos apsaugos srityje.

Įstatymų pakeitimais visoms šalies savivaldybėms suteikta ne tik teisė, bet ir pareiga imtis oro taršos mažinimo iniciatyvų, ten, kur tarša didžiausia, riboti arba drausti taršių kuro rūšių naudojimą.

Nuo liepos įsigalios draudimas tiekti rinkai plastikinius butelius ir kombinuotą gėrimų tarą su nepritvirtintais iš plastiko pagamintais dangteliais

buteliusAplinkos ministerija primena, kad nuo šių metų liepos 3 d. Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje, bus draudžiama pateikti rinkai 3 litrų ir mažesnius plastikinius butelius ir kombinuotą gėrimų tarą su nepritvirtintais iš plastiko pagamintais kamšteliais bei dangteliais. Mažinant aplinkos taršą šis draudimas numatytas Europos Sąjungos 2019 metais priimtoje Vienkartinio plastiko mažinimo direktyvoje ir perkeltas į Atliekų tvarkymo įstatymą.

Gyvenimas kaime: strategijos, kurios atneš inovacijas ir modernius sprendimus

kaimeNeretai išgirdę žodį „kaimas“ jį susiejame su inovacijų, modernumo ar aukštųjų technologijų priešingybe. Vis dėlto toks įsitikinimas klaidingas – daugelyje Europos šalių moderniosios technologijos, o kartu su jomis ir socialinė įtrauktis, įdarbinimo galimybės, moksliniai tyrimai ir skaitmenizavimas, siejama būtent su žemės ūkiu bei kaimo vietovėmis.

Privačių miškų savininkams bus dalinamos žievėgraužio tipografo gaudyklės

gaudyklesValstybinės miškų tarnybos specialistai, vertindami šių metų orų sąlygas ir aktyvią žievėgraužio tipografo skraidymo pradžią, prognozuoja, kad eglynams žievėgraužis tipografas bus pavojingas ir šiemet. Kenkėjas galimai sudarys masinio dauginimosi židinius ir dėl to nudžius jo apniktos eglės. Todėl miško savininkai, savo arba gretimose valdose turintys potencialiai šio kenkėjo pažeidžiamų eglynų (40 metų ir vyresnių), prašomi būti atsakingais ir tinkamai juos prižiūrėti, o taip pat paraginti tokiais būti ir kaimynus.

Išmontuota 40 proc. Ignalinos AE įrangos

ignalinosatomineVykdant VĮ Ignalinos atominės elektrinės (IAE) eksploatavimo nutraukimą, nuo 2010-ųjų iki šių metų gegužės jau išmontuota apie 40 proc., arba daugiau kaip 72 tūkst. tonų jėgainės įrangos.

Japonijos vartotojai netrukus galės ragauti lietuviškų ledų, kursis ir lietuviško alaus gamyklos

alausJaponijoje pradedama statyti pirmoji lietuviško alaus gamykla, planuojama, kad tokių gamyklų visoje Azijoje bus 11. Šiais metais pradedamas ir pramoninių kiekių ledų eksportas. Japonai ne tik importuos lietuviškus ledus, jie taip pat perkėlė į mūsų šalį vieną iš savo gaminamų ledų linijų. Praėjusiais metais pirmą kartą į Japoniją pradėtas eksportuoti mineralinis vanduo.  Augančiais dvišalio bendradarbiavimo rezultatais pasidžiaugta Žemės ūkio ministerijoje vykusiame  Japonijos – Lietuvos draugystės asociacijos JALFA  susitikime.

Miškų savininkai raginami stebėti savo miškų sanitarinę būklę

sanitarineŠiemet kaip niekada anksti prasidėjus žievėgraužio tipografo aktyvumui, prognozuojama, kad šio vabalo populiacija plis dar sparčiau ir darys dar daugiau žalos Lietuvos eglynams. Valstybinė miškų tarnyba ragina miškų savininkus apžiūrėti ir stebėti savo miškus, ypač, jei juose gausu eglių.

Stiprinamos priemonės stabdyti nelegalų rusiškų daržovių įvežimą

nelegaluŽemės ūkio ministerija kartu su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT)  imasi veiksmų užkirsti kelią nelegaliam daržovių įvežimui iš Rusijos. Jau sustiprinta kontrolė, atliekami į Lietuvą patenkančių produktų laboratoriniai tyrimai. Svarstoma pasitelkti ir Austrijos laboratoriją tyrimams dėl vaisių ir daržovių kilmės nustatymo. Jau taikomos ir dar planuojamos priemonės aptartos su socialiniais partneriais iš Lietuvos šiltnamių asociacijos (LŠA).

Ministerija nustatė aiškesnius reikalavimus apsauginėms juostos ir pagrioviams

juostosŽemės ūkio ministerija, atsižvelgusi į  pasiūlymus, pakeitė Žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų (GAAB), taikomų nuo 2023 metų, aprašą. Tikimasi, kad pakeitimai ūkininkams įneš daugiau aiškumo bei leis tikslingiau įgyvendinti Bendrosios žemės ūkio politikos nuostatas.

Gegužę dar galima suskubti iškasti invazinius Sosnovskio barščius – tai draugiškas aplinkai ir efektyvus metodas

draugiskasDabar pats tinkamiausias laikas naikinti Sosnovskio barščius. Šį vieną pavojingiausių aplinkai ir žmonių sveikatai invazinį augalą rekomenduojama iškasti, kol jis yra mažas ir neaukštas taip apsaugant biologinės įvairovės požiūriu jautrias teritorijas ir sustabdant jo plitimą. Gyventojai, prie kurių namų, sodo, sodybos ar kitoje žemės valdoje veši Sosnovskio barščiai, gegužės mėnesį dar gali suskubti juos sunaikinti iškasant ar purškiant herbicidais.

Prasideda pasėlių ir žemės ūkio naudmenų deklaravimas

paseliaiKetvirtadienį prasideda vienas svarbiausių procesų žemės ūkyje – pasėlių ir žemės ūkio naudmenų deklaravimas. 

Žemės ūkio ministerija anksčiau skelbė, kad deklaracijų rengimas ir tikslinimas prasidėjo balandžio viduryje – ūkininkai galėjo elektroniniu būdu įbraižyti deklaruojamų laukų ribas Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje (PPIS) ir pradėti pildyti žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo paraiškas.

Kokia yra elektros energijos maitinimo šaltinių ir transformatorių paskirtis?

 

elektraElektros energijos šaltiniu laikome tokį įtaisą, kuris elektrą paima iš kitų energijos rūšių. Šie šaltiniai yra arba cheminiai, arba fizikiniai. Pirmieji cheminės oksidacijos būdu gautą energiją verčia elektros energija. Tai baterijos ir akumuliatoriai. Fizikiniai šaltiniai – tai nuolatinės ir kintamosios srovės generatoriai. Tuo tarpu maitinimo šaltiniais vadiname prietaisus, kurie vieną elektros energijos rūšį verčia kita.

Pakeisti natūralių pievų, pelkių, pakrančių žemėlapių rengimo reikalavimai

rengimoAplinkos ministerija, įvertinusi gaunamus skundus ir prašymus dėl patvirtintų natūralių pievų ir ganyklų, pelkių ir šaltinynų žemėlapių, kartu su Žemės ūkio ministerija patvirtino šių žemėlapių rengimo reikalavimų pakeitimus.

Pievų, pelkių žemėlapių rengimo tvarkos apraše patikslinti natūralių pievų ir ganyklų, pelkių ir šaltinynų teritorijų nustatymui naudojami duomenų šaltiniai.  Numatyta, kad iš patvirtinto natūralių pievų ir ganyklų žemėlapio galės būti išbraukiami pievų plotai, patenkantys tik į didelės tikimybės potvynių grėsmės teritorijas ir neatitinkantys kitų pievos vertę įrodančių kriterijų, t. y. juose nėra su pievų buveinėmis susijusių augalų rūšių. Daugelis šių pievų yra persėjamos ketinant gauti daugiau biomasės, todėl į natūralių pievų ir ganyklų specialiųjų žemės naudojimo sąlygų  žemėlapį šios teritorijos nebus traukiamos.

Medžiotojų bilietai bus skaitmeniniai, reglamentuojamas naktinių taikiklių naudojimas

naktiniuAplinkos ministerija parengė Medžioklės taisyklių ir susijusių kitų teisės aktų pataisas, kuriose būtų atsisakyta šiuo metu galiojančių popierinių medžiotojų bilietų naudojimo, o juos pakeistų skaitmeniniai.

Jau šių metų antrą pusmetį asmenys, naudodamiesi Policijos elektroninių paslaugų sistema (ePolicija.lt), galės teikti prašymus laikyti medžioklės egzaminus, suteikti teisę medžioti, išduoti medžiotojo bilietą, pakeisti turimą popierinį medžiotojo bilietą į elektroninį. Policijos licencijuojamos veiklos informacinėje sistemoje bus kaupiami ir tvarkomi duomenys ir apie teisės medžioti sustabdymą, panaikinimą.

Hidrogeologai: tirdami šaltinius, daug sužinome apie požeminį vandenį

pozeminiKalbant apie vandens išteklius, Lietuvos padėtis, palyginti su daugeliu kitų šalių, yra gana palanki – dėl klimato sąlygų ir geografinės padėties mes turime gana stabilų ir pakankamą gėlo vandens kiekį. Be to, mes bene vieninteliai Europoje geriame tik požeminį vandenį, sako Lietuvos geologijos tarnybos Hidrogeologijos skyriaus vyriausiasis specialistas Petras Pūtys.

Gyvulininkystės ūkiams siūloma naujovė – pavadavimo ūkyje paslaugos

pavadaŽemės ūkio ministerija pradėjo diskusiją su socialiniais partneriais dėl naujos bandomosios pilotinės priemonės „Pavadavimo ūkyje paslaugos“, skirtos šalies gyvulininkystės sektoriui. Šią intervencinę priemonę, pritarus Europos Komisijai, ketinama įtraukti į Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginį planą.

Galutinai patvirtinta: šiemet daugiamečių pievų atkurti nereikės

nereikesPasėlius deklaravusiems Lietuvos ūkininkams daugiamečių pievų šiais metais atkurti tikrai nereikės – Europos Parlamentas (EP) patvirtino reglamento, susijusio su daugiamečių pievų išlaikymo nuostatomis, pakeitimus. Žemės ūkio ministerija jau anksčiau buvo  informavusi ūkininkus apie numatomą palankų sprendimą, kad jie galėtų laiku pradėti pavasarinius darbus.

Eglynus masiškai užpuolus kenkėjams institucijos įpareigojamos reaguoti greičiau

greiciauAplinkos ministras patvirtino Specialiųjų apsaugos ir stichinių nelaimių padarinių šalinimo miškuose priemonių pakeitimus, kurie įtvirtina aiškesnę, greitesnę ir efektyvesnę būtinųjų miško sanitarinės apsaugos priemonių taikymo, pažeistų medžių pašalinimo tvarką ištikus miškų stichinei nelaimei ar miškus užpuolus kenkėjams.

Taip pat nustatyta, kokių konkrečių veiksmų tokiais atvejais turi imtis Valstybinė miškų tarnyba, Valstybinių miškų urėdija, Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba ir Aplinkos apsaugos departamentas.

KT vertins, ar kailinių žvėrelių verslo draudimas neprieštarauja Konstitucijai

zvereliaiKonstitucinis Teismas (KT) ėmėsi svarstyti, ar parlamento įteisintas kailinių žvėrelių verslo draudimas atitinka pagrindinį šalies įstatymą.

Teismas nagrinės dalį Seimo narių grupės prašymo įvertinti, ar 2023 metų rudenį priimto įstatymo, draudžiančio  nuo 2026-ųjų verstis kailinių žvėrelių auginimu, nuostatos neprieštarauja Konstitucijoje įtvirtintoms sąlygoms, kada ūkinė veikla gali būti ribojama, penktadienį pranešė KT.

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode